Kropp och själ

Bruna flytningar

2017-04-19 16:48 #0 av: Juwel34

Går på p-piller och får bruns flytningar? Har användt de i 4 månader nu och ska egentligen ha mens denna veckan, men det har pågått för länge för att de ska ha med det att göra. Vad ska jag göra? Jag har ju skjutit upp mensen ett tag och har varit ganska oregelbunden med tiden med pillrena i bland har de skiljer sig 4 h. Kan det ha med det att göra och ska jag ta sockerpillrena nu istället så att jag kanske får typ blöda eller nått så de försvinner???

Anmäl
2017-04-19 16:54 #1 av: rumelle

Det är inte helt ovanligt med mellanblödningar om man skjutit upp mensen flera gånger. Jag kan skjuta upp mensen max en gång, om jag gör två månader på rad får jag nästan alltid mellanblödningar. Vad min barnmorska har sagt så kommer mellanblödningarna att pågå tills man släpper fram mensen. 

Anmäl
2017-04-19 16:55 #2 av: Rainee

Ja, låt mensen komma. Man kan få sådär om man skjuter upp mensen :)

Anmäl

Bli medlem på iFokus

För att kunna delta i diskussionen måste du bli medlem på iFokus. Det går snabbt, enkelt, och kostar ingenting. Medlemskapet ger dig tillgång till över 300 sajter.